تبلیغات
مالک

مالک
نویسندگان

حضور حضرت آیت الله العظمى مكارم شیرازى(دامت بركاته)

با اهداء سلام و تحیت؛ لطفاً به سؤال زیر كه این روزها زیاد از سوی مراجعه کنندگان به دفتر و پایگاه اطلاع رسانی، مطرح مى‌شود پاسخ فرمایید و آن مسأله امر به معروف و نهى از منكر و حدود و ثغور آن است كه در مجلس شوراى اسلامى تحت مطالعه و بررسى نمایندگان محترم ملت مى‌باشد.

از یك‌سو بعضى با تعبیرات مختلف سعى در كم‌رنگ كردن این دو وظیفه مهم الهى كه از ضروریات دین اسلام است دارند و از سوى دیگر ناگهان مى‌شنویم كه گروهى در اصفهان پیدا شده‌اند و احتمالا براى این‌كه سنگ در راه تصویب این قانون بیندازند به صورت بعضى از دختران در اصفهان اسید پاشیده‌اند تا در اذهان عموم چنین وانمود كنند كه این است نتیجه امر به معروف و نهى از منكر. و از این طریق ناآگاهان را به این قانون مسلم اسلامى بدبین كنند.

لطفآ بفرمایید كه اولا آیا لازم است قوانین درباره نحوه اجراى این دو وظیفه الهى وضع شود و ثانیآ آیا توسل به خشونت در اجراى این دو وظیفه اسلامى جایز مى‌باشد؟

جمعى از مسئولین مدرسة الامام على بن ابى‌طالب(ع) ـ حوزه علمیه قم

 

پاسخ :

بسم الله الرحمن الرحیم

با اهداء سلام متقابل اولا نباید تردید به خود راه دهیم كه دو وظیفه امر به معروف و نهى از منكر از اساسى‌ترین برنامه‌هاى اسلام است كه در آیات متعددى در قرآن مجید به آن اشاره شده و حتى علت مجازات جمعى از امت‌هاى پیشین به خاطر عدول از این وظیفه الهى شمرده شده است.

اضافه بر این روایات متواتره معصومین نیز شاهد و گواه این مطلب است.

اجماع علماى اسلام بلكه ضرورت دین نسبت به این دو وظیفه دلیل دیگرى است.

حتى ما در بحث‌هاى حوزوى خود ثابت كرده‌ایم كه لزوم اجراى این برنامه از طریق حكم عقل نیز قابل اثبات است زیرا افرادى كه در یك جامعه زندگى مى‌كنند سرنوشت مشتركى دارند و مفاسد اخلاقى همچون بیمارى‌هاى واگیردار جسمانى به سرعت قابل سرایت است.

بنابراین وجوب امر به معروف و نهى از منكر با ادله اربعه جاى بحث نیست و وظیفه عموم این است كه براى پیشگیرى از مفاسد و انجام مسئولیت‌ها تلاش كنند و اگر همگان به این دو وظیفه با شرایطى كه عرض خواهیم كرد عمل مى‌كردند این همه مفاسد در زمینه اعتیاد، زمین‌خوارى، رشوه خوارى، رباخوارى و غیر آن پیدا نمى‌شد و جامعه ما جامعه سالمى بود.

به همین دلیل یكى از اصول مهم قانون اساسى ما مربوط به این مسأله است، در اصل هشتم قانون اساسى مى‌خوانیم :

در جمهورى اسلامى ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهى از منكر وظیفه همگانى و متقابل بر عهده مردم نسبت به یكدیگر، دولت نسبت به مردم، و مردم به نسبت دولت است، شرایط و حدود و كیفیت آن را قانون معین مى‌كند.

اكنون بعد از 35 سال كه نمایندگان محترم مردم تصمیم گرفته‌اند به وظیفه قانونى و شرعى خود عمل كنند و شرایط و حدود و كیفیت آن را روشن سازند متأسفانه سروصداى بعضى از ناآگاهان دربرابر آن بلند شده، كه امیدواریم با آگاهى بخشى قانون‌گذاران محترم این ذهنیت نادرست از بین برود.

نكته مهم دیگر اینجاست كه توده‌هاى مردم حق ندارند به هیچ وجه در اجراى این وظیفه متوسل به خشونت شوند، هرگونه خشونت و تندروى در این راه شرعآ ممنوع است، همان‌گونه كه جلوگیرى از اجراى صحیح امر به معروف و نهى از منكر ممنوع مى‌باشد.

و اگر در مواردى لزوم برخورد جدى بوده باشد مانند مواد مخدر و رباخوارى و زمین‌خوارى و غیر آن این امر طبق آیه  106 سوره آل عمران بر عهده حكومت مى‌باشد.

توده مردم وظیفه دارند با تذكرات شفاهى اخلاقى توأم با ادب و محبت خطاكاران را به رعایت موازین اسلامى دعوت كنند و در برابر آن، خطاكاران نیز باید بپذیرند و تغییر روش دهند و از مقاومت در انجام كار خطا یا دست زدن به خشونت خوددارى كنند.

به عنوان نمونه هیچ فقیهى از فقهاى اسلام اجازه نمى‌دهد كه براى رعایت مسأله حجاب دست به كارهاى خشن زنند یا به كسى آسیب برسانند و اگر كسى چنین كند مجازات و دیه دارد.

متأسفانه اخیرآ اسیدپاشى‌هاى مشكوكى در بعضى از شهرستان‌ها صورت گرفت كه مسئولین انتظامى پس از تحقیق تصریح كردند مطلقا ارتباطى با مسأله حجاب نداشته و قوه قضائیه نیز تأكید كرد كه عاملان آن به اشد مجازات خواهند رسید.

اما متأسفانه بعضى از سیاست‌مداران عقده‌اى آمریكایى و اروپایى براى این‌كه از اسلام و مخصوصآ جمهورى اسلامى انتقام بگیرند آن را به دروغ و نیرنگ مرتبط با مسأله حجاب شمردند و متأسفانه بعضى از همفكران داخلى آنها نیز همین نغمه شوم را سر دادند و با آنها هماهنگ شدند تا روى پرونده امر به معروف و نهى از منكر كه در مجلس شوراى اسلامى مطرح است تأثیر بگذارند.

اینجانب به عنوان یك مرجع دینى با صراحت عرض مى‌كنم به فرض كه كسى مرتكب چنین كارى براى چنین هدفى شده باشد گمراه و گنهكار و مستحق مجازات شدید است، شما چرا حكم اسلام را از مراجع دین نمى‌گیرید و از یك گمراه بى‌عقل كه عملش معیار اسلام‌شناسى نیست، گرفته‌اید؛ آیا این كار دلیل بر سوء نیت نیست، به هرحال اكنون كه مسائل روشن شده امیدواریم مجلسیان محترم ابعاد این حكم اسلامى را روشن سازند تا نه كسى بتواند از آن سوء استفاده كند و نه كسى خواهان تعطیل مسأله امر به معروف و نهى از منكر باشد و دولتمردان محترم نیز در اجراى این قوانین كوتاهى نكنند. والسلام علیكم ورحمة الله وبركاته

قم ـ ناصر مكارم شیرازى
برچسب ها: جواب یک استفتادرخصوص اسیدپاشی های اخیر،
[ یکشنبه 4 آبان 1393 ] [ 02:52 ق.ظ ] [ رضا هنرمند ]

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :