تبلیغات
مالک

مالک
نویسندگان
طرح آزاد سازی قیمت ها (هدفمندی یارانه ها ) و لزوم اجرای آن :

1- مصرف گاز طبیعی  کل کشور ایران ازمصرف گاز در تمام اروپا بیشتر است. این یعنی تلف شدن منابع عظیم کشور ویعنی مصرف گرایی مملو از اسراف وگناه .
این یعنی اینکه مثل عربها فقط بخوریم و بخوابیم و نفت کشور را مفت خوری کنیم . وقتی آزاد سازی قیمت صورت بگیرد ، درنتیجه همگی صرفه جویی میکنیم و هدرریزمان به صفر خواهد رسیدومنابع ملی ما ذخیره خواهد شد.

2- وابستگی بودجه کشور به نفت کمتر خواهد شد. آرزویی که همه دارند ولی برای تحقق آن کاری نمی کنند . آزاد سازی قیمت ها ، درآمدهای بودجه را به سمت درآمد غیرنفتی خواهد برد و کشور اجبار به کار بیشتر و درآمد خارج از نفت خواهد رفت و این یعنی پیشرفت به جلو که نتیجه نهایی آن را در طولانی مدت خواهیم دید

3- هدفمندی عرضه یارانه ها و اینکه نقش دلال ها به حداقل میرسد. اصل درآمد بخش های تولیدی  و کشاورزی ، به خود تولید کننده ها خواهد رسید و دلالان که نقش مفت خوری را دارند نمیتوانند از این شرایط سو استفاده کنند. یارانه ای که برای رفاه مردم عرضه میشود مستقیما به خود آنها داده میشود  و باعث ایجاد رضایت مندی میشود.

4- درشرایط تحریم ارزی و اقتصادی هستیم . درهر صورت قیمت ها بالارفته اگرچه طرح دوم هدفمندی اجرا نشده واین یعنی اینکه با اجرای ادامه این طرح فشار بالاتر خواهد رفت ولی با اختصاص یارانه بیشتر برای قشر ضعیف جامعه ، نفعی خواهد داشت . اجرای این طرح اگرچه بر قشر مرفه جامعه خوش نخواهد آمد ولی برای قشر ضعیفتر که نیاز بیشتری به کمک یارانه ای دارند باعث رضایتمندی خواهد شد.

5- اجرای این طرح در دولت احمدی نژاد صورت گرفته و هیچ تضمینی نیست که این طرح در دولت بعدی انجام بشود و البته اجرای این طرح یک ریسک بزرگ وبه دلیل شوکی که در قیمت دارند باعث نارضایتی مقطعی قشری از مردم خواهد شدو کمتر دولتی حاضر به این ریسک است . بنابراین این طرح عظیم با رفتن احمدی نژاد ناتمان خواهد ماند وچه بهتر در این چند ماه مانده انجام بشود وکار  این جراحی اقتصادی را  به سرانجام برساند و فضا را برای دولت بعدی هموار کند .

برچسب ها: آزاد سازی قیمت (اجرا شدن یا نشدن )؟،
[ سه شنبه 26 دی 1391 ] [ 02:48 ق.ظ ] [ رضا هنرمند ]

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :