تبلیغات
مالک

مالک
نویسندگان

واژه اصولگرایی در فرهنگ انقلاب مبنی بر اعتقاد به اسلام و مبانی اصلی انقلاب و اصل ولایت فقیه بنا شده است . کسانی که به اصول اصلی انقلاب پایبندند . اصول اصلی انقلاب همان اعتقاد به اسلام و انقلاب وولایت فقیه و نظام سیاسی مبنی بر اسلام و قانون اساسی منتخب مردم است . ریشه اصولگرایی به طور واضح پس از بیان نگرش های اصلاح طبان مطرح شد . اصلاح طلبان معتقد به اصلاحاتی در ریشه های انقلاب و قانون اساسی بودند وولایت فقیه را به این معنا که هست ملزم به اصلاحات میدیدند .

در مقابل این نگرش، اصولگرایی قد علم کرد که ریشه در اعتقادات و نگرش های انقلابی آنان داشت . در واقع آنچه در ریشه اصولگرایی مطرح بود برای جلوگیری از انحراف انقلاب بود . تبیین اصولگرایی از افرادی منشا میشد که ریشه اعتقادی تری نسبت به دیگرمرام ها داشتند . به خصوص پس از مجلس ششم و آن افتضاحات آن دوران بسیاری از سیاسیون معتقد احساس وظیفه کردند که در صحنه حضور پیداکنند و اجازه تشکیل مجلسی مثل مجلس ششم را ندهند .

باورود اصولگرایان در مجلس هفتم ورای بالای آنها این جبهه انقلابی به صورت عیان نمود پیداکرد. حضور بسیاری از جبهه رفته ها و معتقدینی که تاکنون در عرصه سیاست نبودند باعث شد آن فضای آلوده مجلس ششم تاحدی برچیده بشود .

اما آنچه در اینجا قصد دارم بیان کنم ، فراز و نشیب ها و احیانا نفوذی های جبهه اصولگرایی بود که تاحدی این جبهه را که با هدف احیای شعائر انقلاب قد علم کرده بود ، از مسیر اصلی و اهداف اصلی فاصله پیدا کند . نقطه عطف این نفوذی ها وانحرافات در فتنه 88 نمایان گشت . برخی کسانی که با لیست اصولگرایان رای آورده بودند در کنار فتنه گران و به یاری فتنه گران رفتند و آتش را برافروخته تر کردند .

در لیست جبهه متحد اصولگرایان در مجلس هشتم که مهمترین لیست اصولگرایان بود افرادی خوشنامی چون حداد عادل حضور داشتند که حضور این افراد در چنین لیستی اعتماد بسیاری را برانگیخت که به این لیست رای بدهند . در این لیست افرادی اضافه شدند که تاکنون حضور سیاسی به شکل جدی نداشتند و برخی فرماندهان سپاه  که بیشتر اعتماد مردم را جلب کردند. همچنین حضور فرزند شهید مطهری در لیست اصولگرایان به مدد پدر شهیدش اعتماد بیشتری را جلب نظر میکرد . البته افراد دیگری هم در این لیست حضور داشتند که در دوره های قبل نماینده بودند مانند حداد عادل و توکلی و باهنر که همگی در آن برهه یک لیست کامل و اعتمادبرانگیزی را تشکیل داده بودند . البته  تعدادی از این لیست هم کاملا ناشناس بودند که به مدد نام جبهه متحد موفق به کسب رای شدند و با رای قاطع 29 نفر از 30 نفر این لیست رای بالای تهران را بدست آورد . در شهرستان و استانهای دیگر هم اصولگرایان بیشترین رای را آوردند و علنا مجلسی اصولگرا تشکیل شد .

علی لاریجانی هم که از قم نماینده شده بود با انتخاباتی که بین خود جبهه اصولگرایان و نهایتا مجلس تشکیل شد رئیس مجلس هشتم شد و حداد عادل که ریاست دور قبل راداشت به عنوان یک نماینده عادی در صندلی های مجلس قرار گرفت .

تا اینجا همه چیز عالی بود و مردم از این مجلس بسیار خرسند وراضی بودند ولی متاسفانه در فتنه 88 اتفاقاتی افتاد که بیمارشدن اصولگرایان نمایان تر شد و رفتار وافکار و عملکرد برخی از همین اصولگرایان برخلاف اصولگرایی بود و بلکه دوشادوش اصلاح طلبان و نهایتا فتنه گران عمل کردند و به گفته رهبری مردود این امتحان سخت شدند .

آنچه از لفظ اصولگرایی برمی آمد ، پایبندی به اصول انقلاب و ولایت فقیه بود که در رفتار واعمال برخی از اصولگرایان دیده نمی شود و نوعی اصولگرانمایانی هستند که با این عنوان وارد این جبهه شده اند و چهره این جبهه را مخدوش کرده اند . درجریان فتنه 88 که رهبری نظام مورد هجوم داخل وخارج قرار گرفته بود و انواع واقسام ناسزاها و بی حرمتی ها به همین اصل ولایت فقیه شد برخی از همین اصولگرایان یا سکوت کرده بودند یا حتی همراه با فتنه گران حرکت میکردند . در جریان کشته سازی هایی که در فتنه 88 شد و چندین نفر را به عنوان کشته معرفی کردند و بعدها مشخص شد که این افراد زنده هستند وداستان آنها کاملا دروغ ومتفاوت بوده است ، محمد رضا کاتوزیان و چندین نفر دیگر بارها با حضور در کنار فتنه گران و باحضور تبلیغاتی در منازل این خانواده ها ، گویی جلوتر از اصلاح طلبان و فتنه گران حرکت کردند .

از منظر دیگر برخی از همین به اصطلاح اصولگرایان با مصاحبه های جنجانی برای رسانه های معاند ، خوراکی رایگان درجهت تخریب نظام فراهم کردند .به عنوان مثال علی مطهری بارها وبارها با مصاحبه هایی باعث پرشدن تیترهای رسانه های معاند وضد نظام شد و گویی در زمین حریف وبه نفع حریف سخن میگوید .

جناب آقای لاریجانی که به عنوان رئیس مجلس هشتم و از مطرح ترین اصولگرایان بود در جریان فتنه 88 در مصاحبه زنده تلویزیونی با انتقاد شدید از شورای نگهبان به صورت تلویحی انتخابات را زیر سوال برد وهمان شبهه ای که موسوی وکروبی مطرح کرده بودند در خصوص تقلب در ذهن مردم تلقی کرد . در اتفاقات بعدی مجلس هم این تناقض در عملکرد به اصوگرایی به چشم میخورد که در زبان اصولگرا و در عمل فاصله ای چشمگیر با ریشه انقلابیگری دارند .

در مقابل نقاط کور اصولگرایان ، افراد خوشنام هم وجود دارند که در حوادث و امتحانات مختلف ،باعث دلگرمی همه هستند که اصولگرایی همچنان به معنای ناب خود از بین نرفته است . برای نمونه آقای حداد عادل که در جریان فتنه 88 بصیرت وولایت مداری خود را در عمل نشان داد . بارها همین آقای حداد عادل به خود همین هم حزبی های خود تذکراتی داد و درواقع به عنوان یک هدایتگر داخلی عمل کرد . امثال آقای حداد عادل کم نبودند مانند جناب کوثری و رسایی و کوچک زاده و آقا تهرانی و حسینیان و ... که حقیقتا درجریان فتنه برای روشنگری مردم بسیار زحمت کشیدند و از دایره اصولگرایی خارج نشدند .

آنچه در این جا مطرح است مسئله اعتقادی به اصل پایبندی به اصول انقلاب است و اینکه نباید صرفا شعار داده شود و در عمل عکس آن عمل شود . آنچه باعث شد اصولگرایی به معنای واقعی خود در دل وذهن مردم جای نگیرد و کم رنگ شود ، شعارزدگی برخی اصولگرایان است . ولایت مداری از اصولی ترین رکن های اصولگرایی است ولی متاسفانه علنا می بینیم که برخی اصولگرایان رفتارها وگفتارها و کردارهایشان برخلاف ولایت مداری است و این خود انحراف از خط اصولگرایی است .


باتوجه به نزدیکی به زمان رای گیری با توجه به جمیع لیست هایی که ارائه شده و با توجه به معیارهایی که در بالا عرض کردم تعدادی از نامزدهایی که به نظر خودم اصلح تر هستند ، در پایین می آورم . البته این لیست کامل نیست وشاید به آن اضافه یا کم کنم و البته کاملا نظر شخصی خودم است .


مرتضی آقاتهرانی

روح الله حسینیان

علی اصغر زارعی 

غلامعلی حدادعادل

اسماعیل کوثری

مهدی کوچک زاده 

حمیدرضا رسایی

فاطمه آلیا 

بیژن نوباوه وطن

مهردادبذرپاش

پرویزسروری

مرتضی غرقی

محمد سلیمانی

سیدمسعود میرکاظمی

علیرضا مرندی

سیدمهدی هاشمی

محمودنبویان


زهره الهیانطیبه صفاییزهره طبیب زاده نوریزهره لاجوردیحجت الاسلام کازرونی

 

محمود فرشیدی


برچسب ها: چالش های اصولگرایی : به چه کسانی رای میدهم،
[ چهارشنبه 10 اسفند 1390 ] [ 01:51 ق.ظ ] [ رضا هنرمند ]

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :